سامانه های مالیاتی 

سامانه مالیات بر ارزش افزوده
سامانه معاملات فصلی
سامانه مالیات حقوق

آئین نامه تحریر دفاتر و نگهداری مدارک،ارائه اظهارنامه ،تشخیص مالیات

4th مارس, 2019|بدون دیدگاه

آیین نامه مربوط به نوع دفاتر، اسناد و مدارک و روشهای نگهداری و نمونه اظهارنامه مالیاتی و نحوه ارائه برای رسیدگی و تشخیص درآمد مشمول مالیات موضوع ماده 59 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم (بخشنامه شماره 118/94/200 مورخ 1394/12/09 سازمان امور مالیاتی کشور) فصل اول- تعاریف  ماده 1- در این آیین نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح ذیل، به کار می روند: سازمان: سازمان امور مالیاتی کشور قانون: قانون مالیاتهای مستقیم مصوب سال 1366 و اصلاحیه های بعدی آن. دفتر روزنامه: دفتر روزنامه دفتری است که کلیه معاملات و رویدادهای [...]

قانون مالیات بر ارزش افزوده

26th ژانویه, 2019|بدون دیدگاه

قانون مالیات بر ارزش افزوده فصل اول ـ کلیات و تعاریف ماده1ـ عرضه کالاها و ارائه خدمات در ایران و همچنین واردات و صادرات آنها مشمول مقررات این قانون می‌باشد. ماده2ـ منظور از مالیات در این قانون به استثناء موارد مندرج در فصول هشتم و نهم، مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد. ماده3ـ ارزش افزوده در این قانون، تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین می‌باشد. ماده4ـ عرضه کالا در این قانون، انتقال کالا از طریق [...]

قانون مالیات های مستقیم

26th ژانویه, 2019|بدون دیدگاه

قانون مالیاتهای مستقیم باب اول – اشخاص مشمول مالیات باب دوم - باب سوم - مالیات بردرآمد باب چهارم – در مقررات مختلفه باب پنجم – سازمان تشخیص ومراجع مالیاتی باب اول – اشخاص مشمول مالیات ماده 1– اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات می باشند: 1– کلیه مالکین اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی نسبت به اموال یا املاک خود واقع در ایران طبق مقررات باب دوم. 2– هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می نماید. 3– [...]

مشمولین استفاده از سامانه صندوق مکانیزه فروش

14th آوریل, 2021|بدون دیدگاه

چه اصنافی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (مکانیزه فروش) یا رایانه دارای سیستم نرم‌افزار فروشگاهی می‌باشند؟

بر اساس اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور، مؤدیان مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (مکانیزه فروش) یا رایانه دارای سیستم نرم‌افزار فروشگاهی، در صورت عدم استفاده از سامانه‌های مذکور از معافیت مالیاتی مقرر در قانون برای سال مربوط محروم خواهند شد. همچنین، هزینه‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی دستگاه سامانه صندوق فروش (POS مکانیزه فروشگاهی) یا رایانه توسط صاحبان مشاغل مذکور (اعم از سخت افزار و نرم افزار)، از درآمد مشمول مالیات مؤدیان مزبور در اولین سال استفاده قابل کسر می‌باشد.

لازم به ذکر است، معیار شناسایی صاحبان مشاغل فوق‌الذکر، جواز کسب فعالیت صادره توسط مراجع ذیصلاح می‌باشد که در صورت نداشتن جواز کسب، نوع فعالیت مندرج در پرونده های مالیاتی آنان ملاک عمل خواهد بود.
گفتنی است، اطلاعیه مذکور به منزله ابلاغ به کلیه اتحادیه های صنفی ذیربط و صاحبان مشاغل فوق الذکر و ادارات امور مالیاتی سراسر کشور محسوب می‌گردد.

(بیشتر…)

بخشنامه ۲۰۰/۹۹/۶۶ مورخ ۹۹/۹/۱۰ (تسهیلات مالیاتی و تمدید مهلت اعتراض، تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، ارائه صورتهای مالی حسابرسی شده، بخشودگی جرایم مالیاتی و…)

14th آوریل, 2021|بدون دیدگاه

ضمن ارسال تصویر مصوبات چهل و پنجمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا موضوع نامه شماره ۹۸۳۲۵ مورخ ۱۳۹۹/۰۹/۰۱ رییس دفتر محترم و سرپرست نهاد ریاست جمهوری، احکام مالیاتی جزء های ۴ الی ۱۰ بند ج مصوبات مذکور به شرح ذیل جهت اجرا ابلاغ می شود :

(بیشتر…)

مالیات چیست ؟

19th سپتامبر, 2019|بدون دیدگاه

مالیات چیست؟

مالیات بر حسب تعریف سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) پرداختی است الزامی و بلاعوض. مالیات ممکن است به شخص، مؤسسه، دارایی و غیره تعلق گیرد. چنین تعریفی پرداخت‌های تأمین اجتماعی را هم در بر می‌گیرد، حال آن که بر حسب مقررات و عرف مالیاتی ایران اصطلاح مالیات پرداخت‌های اخیر را شامل نمی‌شود.

مالیات، به مثابه یک نوع هزینه اجتماعی است که آحاد یک ملت در راستای بهره‌برداری از امکانات و منابع یک کشور موظفند آن را پرداخت نمایند تا توانایی‌های جایگزینی این امکانات و منابع فراهم شود.

(بیشتر…)

موارد معاف از بیمه و مالیات در حقوق و مزایای کارکنان

9th آوریل, 2019|بدون دیدگاه

موارد مشمول قانون معافیت از بیمه تامین اجتماعی و مالیات حقوق

موارد عدم شمول بیمه مطابق اعلام سازمان تامین اجتماعی در سایت رسمی این سازمان (www.tamin.ir) عبارتند از :

  1. بازخرید ایام مرخصی؛
  2. هزینه عائله‌مندی؛
  3. هزینه‌های سفر و فوق العاده ماموریت؛
  4. عیدی و پاداش آخر سال؛
  5. مابه التفاوت کمک هزینه مسکن خوار و بار در ایام بیماری؛
  6. حق شیر؛
  7. پاداش نهضت سوادآموزی؛
  8. حق تضمین کسر صندوق؛
  9. خسارت اخراج و مزایا پایان کار (سنوات)؛
  10. پاداش افزایش تولید

(بیشتر…)

جدول و بخشنامه مالیات حقوق سال ۱۳۹۸

25th مارس, 2019|بدون دیدگاه

نتیجه تصویری برای جدول مالیات حقوق 98

تبصره ۶ قانون بودجه ۱۳۹۸

الف ـ سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده(۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶/۱۲/۴ و اصلاحات بعدی آن در سال ۱۳۹۸ سالانه مبلغ سیصد و سی میلیون (۳۳۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین می‌شود.

(بیشتر…)

اشخاص مشمول معاملات فصلی (ماده ۱۶۹ق م م)

27th ژانویه, 2019|بدون دیدگاه

۱- کلیه اشخاص حقوقی
۲- صاحبان مشاغلی که حسب نوع و یا حجم فعالیت جزو گروه اول موضوع ماده (۲) آیین نامه اجرایی ماده (۹۵) قانون محسوب می شوند
۳- صاحبان مشاغل مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده

مواردی که مشمول معاملات فصلی(ماده ۱۶۹ مکرر ق م م ) نمی باشند

27th ژانویه, 2019|بدون دیدگاه

پیرو دستورالعمل های شماره ۲۴۴۶۸/۲۰۰/ص مورخ ۲۷/۱۰/۱۳۹۰ و شماره ۳۹۵۴/۲۰۰ مورخ ۷/۳/۹۲ در خصوص اجرای ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم و با عنایت به ابهامات و سؤالات مرتبط با اجرای دستورالعمل های مذکور،به منظور ایجاد وحدت رویه در ادارات کل امور مالیاتی و اجرای صحیح مقررات به اطلاع می رساند موارد مشروحه ذیل مشمول دستورالعمل های فوق الذکر نمی باشند:

(بیشتر…)

موارد معاف از مالیات بر ارزش افزوده

27th ژانویه, 2019|بدون دیدگاه

عرضه کالاها و ارائه خدمات زیر از پرداخت مالیات و عوارض معاف می‌باشد.
الف- کالاها
۱­ کلیه محصولات کشاورزی فرآوری نشده مشتمل بر محصولات خام زراعی و باغی، گیاهان دارویی، محصولات مرتعی، محصولات جنگل (از جمله چوب خام)، محصولات گلخانه (از جمله سبزی، صیفی، گل و گیاه و انواع قارچ).
تبصره­ فعالیت‌های مربوط به مراحل بسته‌بندی، انبارداری و نگهداری محصول در دمای مناسب در سردخانه، انجماد محصول (شامل سردخانه)، پاک کردن، درجه بندی، بوجاری بذور، پوست‌گیری مانند شالی‌کوبی، شستشو، تمیزکاری، تفکیک، همگن‌سازی، خشک‌کردن انواع محصولات مانند چای، کشمش و خرما با روش های مختلف، تفت‌دادن مانند پخت نخود و پنبه‌پاک‌کنی، فرآوری محصولات کشاورزی محسوب نمی‌شود. ارائه خدمات مزبور به محصولات کشاورزی مشمول مالیات فروش نیست.

(بیشتر…)

تکالیف جدید بدهکاران مالیاتی و اشخاص حقوقی غیرفعال مرتبط با حوزه ثبت شرکتها

27th ژانویه, 2019|بدون دیدگاه

قابل توجه کلیه اشخاص حقوقی ثبت شده نزد مراجع ثبت شرکتها

از آنجا که براساس تکلیف قانونی ماده ۱۸۶ قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم (مصوب ۱۳۹۴) و با توجه به ارتباط الکترونیکی ، سازمان امور مالیاتی اقدام به ایجاد محدودیت جهت ثبت صورتجلسات اشخاص حقوقی مشمول نموده است لذا جهت رفع ثر از محدودیت ایجاد شده می بایست به حوزه های اعلامی سازمان امور مالیاتی مراجعه نموده و در صورت داشتن هرگونه پرسش و ابهام از چگونگی اجرای این تکلیف قانونی مراتب قابل پیگیری از دفتر اطلاعات مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور از طریق شماره تلفن های ۳۹۹۰۲۰۸۲ و ۳۹۹۰۳۱۰۷ می باشد.

(بیشتر…)

وظائف و تکالیف و گروه بندی مالیاتی صاحبان مشاغل

27th ژانویه, 2019|بدون دیدگاه

وظایف و تکالیف صاحبان مشاغل اعلام شد

وظایف و تکالیف صاحبان مشاغل اعلام شدوظایف و تکالیف مودیان درخصوص نوع دفاتر و اسناد و مدارک و روش‌های نگهداری آنها اعلام شد.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران براساس اصلاحیه مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴ قانون مالیات‌های مستقیم صاحبان مشاغل موظفند با رعایت اصول و ضوابط تنظیم دفاتر تجاری موضوع قانون تجارت و سایر ضوابط مربوط، نسبت به تنظیم و نگهداری دفاتر و اسناد و مدارک حسب مورد اقدام و ضمن تنظیم اظهارنامه مالیاتی خود براساس دفاترو اسناد و مدارک مذکور، حسب درخواست ادارات امور مالیاتی آنها را جهت رسیدگی و تشخیص درآمد مشمول مالیات به ادارات ذیربط ارائه نمایند.

(بیشتر…)

جهت مشاوره با ما تماس بگیرید